U okviru obeležavanja Svetskog dana osoba sa autizmom, Srednja škola “Kralj Petar I” u Topoli organizovala je radionicu u kojoj su aktivno učestvovali učenici i učenice. Ova inspirativna inicijativa deo je projekta pod nazivom “Razmišljajmo i radimo inkluzivno”.
Radionicu su vodile Slavica Đurić Pavlović, psiholog, i Zorica Dobričić, pedagog srednje škole, koji su sa učenicima podelili svoje znanje i iskustvo o autizmu. Cilj radionice bio je da se podigne svest o autizmu, promoviše razumevanje i podrška za osobe sa autizmom, kao i da se istakne važnost inkluzivnog obrazovanja.
Učenici su sa posebnom pažnjom pripremali plave balone, simbol autizma, kao i informativne liflete i postere koji su sadržali korisne informacije o autizmu i načinima podrške osobama sa ovim stanjem.
Nakon uspešno održane radionice, učenici su se uputili u šetnju ulicama Topole, gde su delili balone i informacione materijale prolaznicima. Ovom prilikom, učenici su imali priliku da razgovaraju sa građanima i upoznaju ih sa značajem Svetskog dana Autizma i potrebom za većim razumevanjem i podrškom osobama sa autizmom.
“Svaki korak ka inkluzivnijem društvu je važan, a ovakve inicijative imaju veliki značaj u podizanju svesti i promovisanju prihvatanja i podrške za osobe sa autizmom”, istakla je Jelena Kundović, koordinatorka projekta “Razmišljajmo i radimo inkluzivno”.
Radionici su i prisustvovala dva dečaka sa autizmom.
Ovaj događaj je još jedan primer kako zajedničkim snagama možemo stvoriti okruženje u kome su sve osobe, bez obzira na različitosti, dobrodošle i podržane.
“Radionica je bila izuzetno inspirativna i važna za podizanje svesti o autizmu među mladima. Imali smo priliku da razgovaramo o različitim aspektima autizma i kako možemo pružiti podršku osobama sa ovim stanjem. Zahvalna sam što smo zajedno sa učenicima doprineli boljem razumevanju i inkluzivnosti u našoj zajednici.”-izjavila je za našu medijsku kuću Slavica Đurić Pavlović.
Deca koja su drugačija deo su ljudske populacije. Kada ih odvojimo i školujemo u prilagođenim školama, to je obrazovni model segregacije. Model integracije ima polazište u ideji zajedništva, ali u procesu realizacije pokušava da napravi od deteta nešto što ono nije. Dete se stavlja pred teško ostvarive zahteve, umesto da se prihvata onakvima kakvo jeste. Prihvatanje svih različitosti dolazi sa inkluzivnim modelom.
Inkluzija menja društvo. Ne možemo očekivati razvoj, napredak i toleranciju ako osobe koje su drugačije ostavljamo po strani umesto da funkcionišemo zajedno sa drugima.
Kakvo je dete iz spektra autizma? Ono je jedinstveno; izdvojeno; uplašeno; izrazito emotivno; povučeno; stidljivo; nesigurno. Svaka od tih osobenosti može da opiše dete iz spektra autizma. Ali i bilo koje drugo dete!
Autizam je u porastu! 1985. godine od 10 000 dece jedno je imalo autizam. Oko 2000. godine autizam je imalo jedno od 300 dece. Danas autizam ima svako 68. dete.
Šta je uzrok tome – nije poznato. Pretpostavke su razne: genetika, vakcine kao okidač, buran i stresan život, virusi, toksična sredina – najverovatnije je u pitanju spoj svega toga.
Reč autističan obično se koristi sa pežorativnom konotacijom: zatvoren u svoj svet, bez razumevanja stvarnosti. Osobe iz spektra imaju izuzetno razvijena čula, ali za nekoga ko je vrstan u razaznavanju parfema nikada ne kažemo kako je autističan! Jezik je pokazatelj vladajućih uverenja i predrasuda, zato treba da budemo svesni njegove upotrebe.
Činjenica je da autizam neće nestati. Isto tako je činjenica da uz odgovarajuću podršku deca iz spektra autizma postaju sve funkcionalnija i samostalnija. Razvoj deteta podstiču roditelji i porodica, profesionalci (vaspitači, učitelji, psiholozi, pedagozi, defektolozi) i vršnjaci.
Ako dete nije u inkluzivnom obrazovanju, ono nije u vršnjačkom prirodnom okruženju. Dete koje ima problem u komunikaciji i socijalizaciji najbolje će te poteškoće savladati upravo u vršnjačkoj grupi, a ne u izolaciji.
Plivanje se ne uči na suvom!
Rana inkluzija počinje već u vrtiću i iskustva su uspešnija nego u školama, jer ne postoji toliko opterećenje gradivom. Veoma je važno da se inkluzija odvija u oba smera: ne uključuju se samo deca iz spektra u naš život, nego i mi u njihov. Tako se uzajamno obogaćujemo.
Program : Razmišljajmo i radimo INKLUZIVNO je deo Projekta „Unapređeni ravnopravni pristup i završavanje preduniverzitetskog obrazovanja za decu kojoj je potrebna dodatna obrazovna podrška – Učimo zajedno“ koji sprovode Ministarstvo prosvete i UNICEF uz podršku Evopske unije.
Izvor Vesti/Peđa Filipović/gradskiportal034.rs