Na teritoriji opštine Topola od početka novembra sprovodi se projekat „Zelena Topola – Moj grad“ u okviru Regionalnog programa lokalne demokratije na Zapadnom Balkanu 2 (ReLOaD2) koji finansira Evropska unija (EU), sufinansira opština Topola, a sprovodi Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP). Nosilac projekta je „Centar za unapređenje i afirmaciju žena u zelenom biznisu“ iz Beograda, a partnerska organizacija na projektu je Udruženje „Volim život“ iz Topole.
Projekat ima za cilj da među što širom populacijom građana na teritoriji opštine Topola, sa posebnim akcentom na mlade (13 – 18 godina) i vlasnike/nosioce preduzeća i poljoprivrednih gazdinstava sprovede edukativne i radne aktivnosti o značaju očuvanja zdrave životne sredine kroz principe cirkularne ekonomije i da na taj način utiče na promenu navika u korišćenju i čuvanju prirodnih resursa i kulture življenja u skladu sa prirodom.
Svaka privredna delatnost, bila proizvodna ili uslužna, koristi prirodne resurse: vodu, obradivo zemljište, energente, rudu, voće, povrće i još mnogih drugih srodnih prirodnih resursa. Većina tih resursa nije obnovljiva i njihovi kapaciteti na zemlji su značajno smanjeni. Nakon što su iskorišćeni za neki proizvod, najčešće se nepovratno gube jer se iskorišćeni proizvod baca.
Kako je opština Topola ruralni kraj u kome pretežno dominira poljoprivredna proizvodnja i vinogradarstvo, model cirkularnosti je vrlo primenjiv. Cirkularnost u poljoprivredi je sveobuhvatni sistem upravljanja poljoprivrednim gazdinstvima i proizvodnjom hrane koji objedinjuje najbolju praksu zaštite životne sredine, visok nivo biološke raznovrsnosti, očuvanje prirodnih resursa uz primenu visokih standarda dobrobiti životinja. Pri tome se bitne i sve proizvodne metode usklađene s ekološkom proizvodnjom, s obzirom na to da sve više potrošača prednost daje proizvodima dobijenim primenom prirodnih sirovina i procesa.
U cirkularnoj proizvodnjii uključeni su sve ekološki, ekonomski i društveno opravdane proizvodno – tehnološke metode, uz agrotehničke mere i sisteme u kojima se najpovoljnije iskorišćavaju plodnost zemljišta i raspoloživa voda. Osim toga, u cirkularnoj proizvodnji se prednost daje prirodnim osobinama biljaka, životinja i podneblja, a opština Topola, uzimajući u obzir geografski položaj, upravo ima takve mogućnosti i šanse za primenu cirkularnosti i velike mogućnosti brzog mapiranja kao eko – opštine na mapi Republike Srbije.
O temama kao što su obnovljivi izvori energije i energetska efikasnost, minimizacija i upravljanje otpadom, kreiranje i generisanje zelenih poslova kao i racionalno korišćenje prirodnih resursa kroz održivi razvoj, radiće se na radionicama „Circular economy – no waste“ u okviru projekta „Zelena Topola – moj grad“, koje se održavaju u Kraljevskoj vinariji 01.02.2024. i 02.02.2024. godine. Te stoga pozivamo građane opštine Topola da nam se pridruže i da zajedno doprinesemo očuvanju i zaštiti životne sredine na područiju opštine Topola.
Izvor vesti/Centar – žene u zelenom biznisu/centarzzb.rs