Srbiji je neophodan zakon koji će obuzdavati troškove proizvodnje u poljoprivredi, koji su posebno narasli u posdlednje dve godine. Zakonom bi, na primer, bilo regulisano koliki će biti regres za veštačko đubrivo koji bi država isplaćivala poljoprivrednicima, smatra agroekonomista Milan Prostran.
Porstran, koji je bio angažovan kao stručnjak za agrar u vladama bivše Jugoslavije, kazao je da nadležni sada takođe pokušavaju da utiču na proizvodne troškove u poljoprivredi, ali nižim, privremenim pravnim aktima.
„Ja sam uvek govorio – donesite sistemski zakon kojim ćete ‘napasti’ troškove proizvodnje, ali ne ovako uredbama (kako se inače radi). Poljoprivreda dugo ima i imaće taj problem“, rekao je Prostran za Novu ekonomiju.
On ocenjuje da će poljoprivrednici zbog rasta troškova u predstojećem periodu početi sa smanjenjem proizvodnje, zbog smanjenja upotrebe đubriva, lošije obrada zemljišta, ili zbog upotrebe „semena sa tavana“.
„Onda će to na kraju biti kao bumerang, sa niskim prinosima… Zato nam je potreban zakon. (Njima bi se) utvrdili relativni odnosi podrške države za svaki od tih inputa, na primer se da će se đubrivo regresirati 30 do 40 odsto, sve zavisi od proračuna, a onda se svake godine donosi odluka o obezbeđenju sredstava u budžetu za realizaciju tog zakona“, smatra je Prostran.
Prostran je takođe naglasio i da je inpute, odnosno troškove poljoprivredne proizvodnje teže obuzdavati u slučejevima kada ne postoji značajnija domaća proizvodnja veštačkih đubriva ili poljoprivredne mehanizacije, kao što je to trenutno slučaj u Srbiji.
Poljoprivrednici u Srbiji su krajem maja organizovali proteste, nakon čega je država odlučila da im poveća subvencije po hektaru i obećala im jeftiniji, plavi dizel od Nove godine.